Narodowe Święto Niepodległości
 
      Dzień 11 listopada ustanowiono Świętem Niepodległości ustawą z dnia 23 kwietnia 1937 roku, czyli prawie 20 lat po odzyskaniu niepodległości przez Polskę i do czasu wybuchu II wojny światowej obchodzono je tylko 2 razy, tj.: w roku 1937 i 1938. Na podstawie okólnika wydanego przez Prezesa Rady Ministrów Józefa Piłsudskiego 11 listopada był dniem wolnym od pracy w administracji rządowej oraz w szkolnictwie.
      Podczas okupacji hitlerowskiej w latach 1939-1944 oficjalne lub jawne świętowanie, podobnie jak każde inne przejawy polskości były zakazane.
      W 1945 roku rządy w Polsce przejęły władze komunistyczne i ustanowiły Narodowe Święto Odrodzenia Polski obchodzone 22 lipca, w rocznicę ogłoszenia Manifestu PKWN, znosząc jednocześnie Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada.
      Po latach komunizmu Sejm ustawą z 15 lutego 1989 roku przywrócił święto obchodzone 11 listopada pod nieco zmienioną nazwą - Narodowe Święto Niepodległości.
      Narodowe Święto Niepodległości było też okazją do pogadanki z udziałem naszych podopiecznych na temat znaczenia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz zastanowienia się nad tym, co dziś znaczą takie pojęcia jak „niepodległość”, „ojczyzna”, „patriotyzm”. Próbowaliśmy odpowiedzieć sobie również na pytania - „Czy jesteśmy świadkami kryzysu patriotyzmu?” i „O jakich odmianach patriotyzmu możemy mówić współcześnie?”. Niektórzy nasi mieszkańcy wspominali, jak w okresie stalinowskim i po wprowadzeniu stanu wojennego tłumione były manifestacje patriotyczne, a ich uczestnicy aresztowani przez SB. Odwoływaliśmy się też do wydarzeń z tegorocznych marszów organizowanych przez różne środowiska oraz obchodów Święta Niepodległości w Białymstoku na Rynku Kościuszki przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego. Podczas spotkania wysłuchaliśmy kilku pieśni patriotycznych oraz obejrzeliśmy skrót relacji z głównych obchodów Święta Niepodległości z udziałem najwyższych władz państwowych w Warszawie.